VİZYON/MİSYON

Eğitim sistemimi yalnızca bir hobi ve enstrüman çalma üzerine değil, müziğin insan gelişimine, psikolojisine ve sosyal hayata olan pozitif etkilerini göz önünde bulundurarak şekillendiriyorum.

Benim için müzik eğitimi bir öğretmen ve öğrencinin yalnızca bir müzik odasına kapanıp yıllar sürecek olan çalışması değildir. Bu şartlar belirli aşamalarda ilerleme kaydetmek için elbette gereklidir ancak süreç içerisinde diğer müzisyenlerle iletişim kurmamış, müzik topluluklarında yer almamış ve hatta sahnede yeteneklerini sergilememiş öğrencilerin vizyonlarını genişletmekte güçlük çekmeleri kaçınılmazdır. Bu yüzden farklı branşlar üzerine eğitim alan öğrencileri bir araya getirerek hem sosyal bir ortam yaratmakta hem de yeteneklerini birlikte sergileyecekleri sahne gösterileri hazırlamaktayım.

Montreal Nöroloji Enstitüsü ve McGill Üniversitesi’nden bilim adamlarının yaptığı araştırma, müzik dersi almaya başlayanların beynindeki algılama bölgeleri arasındaki bağlantıların daha güçlü olduğunu göstermiştir. Bilim adamlarından Virginia Penhune, bir müzik aleti çalmanın eller, gözler ve kulaklar arasında uyum gerektirdiğini, özellikle erken yaşlarda müzik aleti çalmaya başlamanın motor ve algılama bölgeleri arasındaki bağlantıların olgunlaşmasına katkıda bulunduğunu vurgulamıştır. Bununla beraber, araştırmanın müziğe erken başlayanların bazı özel becerilere ve beyinde bazı farklılıklara sahip olduklarını gösterdiği, müzik aleti çalmanın yeteneğin yanı sıra tarz, gayret ve araştırmada ölçülmeyen başka birçok unsur gerektirdiğine dikkat çekilmiştir.

Tüm bu unsurları göz önüne aldığımızda felsefemi Friedrich Nietzsche’nin tek bir cümlesi oluşturmaktadır.

“Müziksiz bir hayat hatadır.”

VİDEOLAR